Kuřecí rarášci: Křupavé maso na kosti s lahodným kořením – neodolatelná chuť pro vaši kuchyni
Vítáme vás u našeho článku o tradičním jídle z kuřecího masa - kuřecích raráších. Tento oblíbený pokrm se připravuje z masitých kousků kuřecího masa na kosti, které jsou dochuceny speciálním kořením a následně pečeny ve sporáku nebo grilovány. Je to jednoduché jídlo plné chuti, které se hodí jak na každodenní oběd, tak i na slavnostní večeři s rodinou a přáteli. V tomto článku se dozvíte více o ingrediencích, způsobu přípravy a nejlepších doporučeních pro podávání tohoto vynikajícího jídla.
Historie kuřecích rarášků
Historie kuřecích rarášků sahá až do středověku, kdy byly tato jídla velice populární ve středověkých dvorcích. První písemný záznam o kuřecích rarášcích pochází z 14. století, kdy se používaly jako součást drahých hostin. Postupem času se však tato jídla stala přístupná i běžnému lidu a začala se rozšiřovat po celé Evropě. V Čechách jsou kuřecí rarášci v tradiční české kuchyni dodnes velmi oblíbeným pokrmem, který se připravuje zejména kolem vánočního období a na oslavách rodinných událostí. Kromě toho existuje mnoho regionálních receptur na kuřecí raráše, které se liší použitými kořením a dalšími ingrediencemi. Celkově lze říci, že kuřecí raráše jsou nepostradatelnou součástí české kuchyně s bohatou historií.
Příprava surovin
Příprava surovin je klíčovým krokem při přípravě chutných a kvalitních kuřecích rarášků. Nejprve je třeba zvolit vhodné kuřecí maso na kosti - nejlépe s vyšší kvalitou masa a pečlivě omyté a očištěné od eventuálních zbytků peří či zbytků kostí. Následně musíme správně připravit koření, které použijeme pro dochucení, jako např. cibuli, česnek, bobkový list nebo papriku a pálivou papriku podle chuti. Tyto ingredience se nakrájejí na menší kousky a smísí se do hrnce s osolenou vodou, ve kterém bude maso vařeno na mírném ohni po dobu cca 1-2 hodin, dokud není měkké a šťavnaté. Po uvaření je maso hotovo k podávání s přiložením úhledně nasekaných zeleninových příloh nebo salátu dle vlastního výběru.
Koření a dochucování
Koření a dochucování jsou nezbytné prvky při přípravě kuřecích rarášků. Kromě klasického soli a pepře je vhodné použít také další koření, jako jsou koriandr, kmín či skořice. Tyto aromatické přísady navíc nejen zvyšují chuť jídla, ale mají i pozitivní vliv na trávení. Pokud máte rádi intenzivnější chuť, můžete do směsi přidat i pálivou papriku nebo chilli. Zdůrazněním správných druhů koření a jejich dávkování se postaráte o pikantní a chutné kuřecí rarášky, které si užijete naplno!
Marinování kuřecího masa
Marinování je klíčovým krokem při přípravě chutného a šťavnatého kuřecího masa. Pro marinádu můžete použít různé koření a ingredience, jako jsou česnek, paprika, citronová šťáva a olivový olej. Je důležité nechat maso namočené v marinádě po dobu minimálně 30 minut až několik hodin, aby se chuť a aroma dostaly dovnitř masa. Poté můžete kuřecí maso grilovat nebo péct v troubě. Pokud máte rádi silnější chuť, můžete použít také marinádu s jogurtem a indickými kořením pro originální "kuřecí rarášci".
Pečení kuřecích rarášků
Pečení kuřecích rarášků je jednoduchou a oblíbenou pochoutkou pro milovníky kuřecího masa. Pro základní verzi stačí zakoupit kvalitní kousky kuřecího masa na kosti a důkladně je okořenit podle své chuti. Mezi nejpopulárnější koření patří paprika, česnek, cibule, kmín a sůl.
Maso pak vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů Celsia a pečeme asi 35-40 minut, dokud není maso krásně zlatavé a šťavnaté. Pokud si přejeme mít rarášky křupavější, můžeme je po upečení pár minut přepnout do režimu grilu.
Kuřecí rarášky se hodí jako hlavní chod na oběd nebo večeři, ale také jako chutné občerstvení na party nebo pikniku. Kombinujeme je např. s bramborami, rýží nebo salátem a doplňujeme podle chuti omáčkou.
Doporučujeme vyzkoušet také varianty s dalšími kořeními či dochucovadly, jako jsou hoisin omáčka, med nebo chilli paprička. S kuřecím masem a různými příchutěmi jsou možnosti téměř nekonečné. Bon appetit!
Servírování a doporučené přílohy
Servírování kuřecích rarášců je velmi jednoduché. Nejprve je třeba maso dobře uvařit na kosti, aby mělo jemnou a šťavnatou konzistenci. Poté se podává na talíři s kořením, které může být například čerstvý tymián nebo rozmarýn. Doporučenou přílohou k raráškům jsou vařené brambory nebo dušená zelenina jako mrkev, kedluben nebo hrášek. Pokud máte rádi pikantní chuť, můžete maso doplnit i o chilli papričku a podávat s kysaným zelím či okurkami nastrouhanými na hrubo. Celkově je toto jídlo ideálním obědem či večeří pro milovníky tradiční české kuchyně.
Varianty kuřecích rarášků
Kuřecí rarášci jsou oblíbeným jídlem mnoha lidí. Tento pokrm se skládá z kuřecího masa na kosti, které je dochuceno kořením. Existuje však mnoho různých variant tohoto jídla, které se liší použitými ingrediencemi a způsobem přípravy. Některé recepty počítají s marinováním masa před smažením, jiné s pečením v troubě nebo dusením v hrnci. Někteří kuchaři přidávají do směsi koření i cibuli, papriku nebo rajčata pro bohatší chuťový zážitek. Varianty kuřecích rarášků se tak mohou lišit i regionálně a každý rodinný recept má své tajemství a nezaměnitelnou chuť. Pokud tedy hledáte novou inspiraci do kuchyně, určitě si nenechte ujít vyzkoušet některou z variant kuřecích rarášků!
Závěrem lze konstatovat, že kuřecí rarášci jsou chutný a oblíbený pokrm nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích světa. Jejich příprava není nijak složitá, avšak správné koření a kvalitní maso na kosti jsou klíčové pro dosažení dokonalého výsledku. Pokud se rozhodnete si raráše připravit, určitě nebudete litovat.
Publikováno: 10. 08. 2023
Kategorie: kuchyně