Krokety: Výjimečná chuťová lahůdka z kuchyně, kterou si zamilujete!

Krokety

Co jsou krokety?

Krokety jsou oblíbená chuťová lahůdka, která pochází z francouzské kuchyně. Jedná se o smažené kuličky nebo válečky z bramborového pyré, do kterých se přidávají různé ingredience jako maso, sýr či zelenina. Poté se obalují v trojobalu a smaží se ve vysoké teplotě, čímž vznikne křupavá vnější vrstva a měkký a lahodný interiér. Krokety jsou ideální jako předkrm, hlavní jídlo nebo i jako svačinka.

Jaké jsou nejoblíbenější druhy kroket?

Nejoblíbenějšími druhy kroket jsou bramborové krokety, které jsou tradiční a velmi oblíbené. Další populární variantou jsou krokety z masa, jako například kuřecí nebo vepřové. Pro vegetariány jsou ideální krokety se sýrem nebo zeleninou. Existují také rybí kroketky, které mají svůj původ ve středomořské kuchyni. Každý druh má svůj specifický chuťový profil a je oblíbený pro svou jedinečnou kombinaci chutí.

Jak se připravují krokety doma?

Příprava kroket doma je jednoduchá a zabere jen několik kroků. Nejprve uvařte brambory, které poté rozmačkejte dohladka. Přidejte máslo, žloutky, strouhanku a koření podle chuti. Vzniklou hmotu nechte vychladnout a poté z ní tvarujte válečky nebo kuličky. Obalte je ve strouhance, vejci a opět ve strouhance a smažte na rozpáleném oleji dozlatova. Hotové kroketky nechte okapat na papírovém ubrousku a můžete podávat!

Tipy a triky pro dokonalé krokety.

Aby vaše krokety byly dokonalé, je dobré dodržovat několik tipů a triků. Prvním je použití studených brambor, které zaručuje lepší konzistenci těsta. Dále je důležité těsto dobře promíchat, aby se všechny ingredience spojily. Při formování kroket je vhodné mít vlhké ruce, aby se těsto nelepilo. Pokud chcete dosáhnout křupavosti, můžete kroketky před smažením obalit ve strouhance nebo strouhaném chlebu. Smažte je v dostatečném množství oleje na střední teplotu, aby byly krásně zlatavé ze všech stran. A nakonec, abyste si uchovávali jejich chuť a křupavost i po delší době, uložte hotové kroketky na papírový ubrus, který absorbuje přebytečný olej.

Jaké přílohy se hodí k podávání kroket?

Krokety jsou vynikající samy o sobě, ale můžete je také podávat s různými přílohami, které jejich chuť ještě umocní. Nejčastěji se krokety kombinují s bramborovým salátem nebo čerstvým zeleným salátem. Další možností je servírovat je s omáčkou, například tartar nebo česnekovou omáčkou. Pokud preferujete teplé přílohy, můžete krokety podávat s vařenými brambory nebo rýží. Experimentujte a objevte svou oblíbenou kombinaci!

Kde se dají kroketky ochutnat v restauracích?

Kroketky jsou oblíbenou chuťovou lahůdkou, kterou si můžete vychutnat i v restauracích. V mnoha českých restauracích najdete krokety jako součást jejich nabídky. Například v restauraci "Krokety & Co." ve středu Prahy si můžete vychutnat široký výběr různých druhů kroket, od tradičních bramborových až po netradiční varianty s mořskými plody. Další skvělá restaurace, která se specializuje na krokety, je "Kroketárna" v Brně. Zde si můžete vybrat z pestrobarevného menu s krokety plněnými sýrem, masem nebo zeleninou. Pokud máte chuť na něco exotičtějšího, navštivte restauraci "Kroketová oáza" v Ostravě, která nabízí krokety inspirované světovou kuchyní, například mexické nacho kroketky nebo indické samosové kroketky.

Zajímavosti o historii kroket.

Kroketky mají bohatou historii, která sahá až do 17. století. Původně pochází z Francie, kde byly nazývány "croquettes". Tato lahůdka se rychle rozšířila po celé Evropě a stala se populární ve šlechtických kruzích. V 19. století se krokety staly oblíbeným jídlem i mezi běžnými lidmi.

Původní recepty na krokety obsahovaly maso, ryby nebo zeleninu, které byly smíchány s bramborami a dalšími přísadami. Krokety byly obvykle smaženy v oleji nebo sádle, což jim dodávalo křupavou vnější vrstvu.

Dnes existuje mnoho variant kroket s různými náplněmi a chutěmi. Můžeme si vybrat mezi masovými, sýrovými, zeleninovými nebo dokonce sladkými krokety. Každý druh má své specifické ingredience a připravuje se trochu jinak.

Kroketky jsou oblíbenou součástí české kuchyně a často se podávají jako předkrm nebo hlavní jídlo. Jejich chuťové kombinace a jedinečná textura je dělají vynikající volbou pro každou příležitost.

Zdravější alternativy klasických kroket.

Pokud se chcete vyhnout přebytečnému tuku a kaloriím, existují pro vás zdravější alternativy klasických kroket. Místo smažení můžete krokety péct v troubě nebo je připravit ve fritéze s minimálním množstvím oleje. Další možností je nahradit běžný bramborový škrob za škrob z jiných surovin, například sladkých brambor, květáku nebo karfiolu. Tímto způsobem snížíte obsah sacharidů a zvýšíte obsah vlákniny ve vašich krokotech.

Recepty na netradiční kroketové varianty.

Pokud máte chuť vyzkoušet něco nového, můžete si připravit netradiční kroketové varianty. Zkuste například krokety s lososem a špenátem. Klasické bramborové těsto obohaťte o nastrouhaný losos a jemně nakrájený špenát. Přidejte také trochu citronové šťávy pro osvěžující chuť. Další možností je připravit krokety se žampiony a sýrem. Do bramborového těsta přidejte na drobno nakrájené žampiony a strouhaný tvrdý sýr. Pokud máte rádi pikantní jídla, můžete si vyzkoušet krokety s chilli papričkami a cheddarem. Přidejte do těsta nasekané chilli papričky a nastrouhaný cheddar pro pikantní a sytou chuť. Tyto netradiční varianty kroket vám určitě zpříjemní vaše kulinářská dobrodružství!

Jaké nápoje se doporučují k podávání kroket?

Krokety jsou vynikající chuťová lahůdka, kterou lze podávat s různými nápoji. Nejoblíbenější volbou je samozřejmě studené pivo, které skvěle doplňuje slanou chuť kroket. Pokud preferujete víno, doporučuje se suché bílé nebo růžové víno, které osvěží vaše chuťové buňky. Pro ty, kteří upřednostňují nealkoholické nápoje, jsou ideální volbou limonády nebo ovocné šťávy. Doporučuje se také kombinace s kvalitním čajem nebo kávou. Každý si může vybrat podle svých preferencí a užít si dokonalou kombinaci kroketa s oblíbeným nápojem.

Publikováno: 02. 01. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Miroslava Pešková

Tagy: krokety | druh slaného pečiva