Tamarind - Exotický strom s plody pro vaši kuchyni

Tamarind

Co je tamarind?

Tamarind je exotický strom, který pochází z tropických oblastí Afriky a Asie. Jeho vědecký název je Tamarindus indica a patří do čeledi bobovitých rostlin. Tento strom dorůstá výšky až 25 metrů a má charakteristickou korunu se složenými listy. Plody tamarindu jsou hnědého až tmavě hnědého zbarvení a mají sladkokyselou chuť. Jsou to podlouhlé lusky, které obsahují dužinu s velkým množstvím semen. Tamarind se hojně využívá v kuchyni pro svůj unikátní chuťový profil a také pro své léčivé účinky.

Původ a výskyt tamarindu

Tamarind je exotický strom pocházející z tropických oblastí Afriky. Jeho přirozený výskyt se nachází zejména v Indii, Thajsku, Malajsii a Indonésii. Tento strom preferuje teplé a vlhké klima a roste nejčastěji na březích řek a ve vlhkých lesích. Tamarind je také pěstován v dalších částech světa, jako jsou Mexiko, Karibik, Střední Amerika a některé části Jižní Ameriky. Je to strom s dlouhými listy a drobnými květy, které se vyvíjejí do hnědých lusků obsahujících sladkokyselou dužinu.

Vzhled a chuť tamarindu

Tamarind je strom, který dorůstá výšky až 25 metrů. Jeho listy jsou složené a květy jsou žluté nebo červené. Plody tamarindu jsou hnědého zbarvení a mají podlouhlý tvar. Jejich velikost se pohybuje mezi 5-20 centimetry. Když plod rozkrojíme, objevíme slupku, která je tvrdá a křehká. Uvnitř se nachází lepkavá dužina s jedovatými semeny. Chuť tamarindu je kombinací sladkého a kyselého, což dává jeho chuťi charakteristickou exotickou notu.

Použití tamarindu v kuchyni

Použití tamarindu v kuchyni je velmi rozmanité a oblíbené po celém světě. Tamarind se používá jak ve sladkých, tak i slaných jídlech. Jeho kyselá chuť přidává do pokrmů zajímavou a osvěžující notu.

V asijské kuchyni se tamarind často používá jako součást omáček, marinád nebo dipů. Například v thajské kuchyni je hlavní složkou slavného pokrmu Pad Thai. Tamarindová pasta se smísí s rybí omáčkou, palmovým cukrem, česnekem a chilli papričkami a vytvoří tak unikátní chuťový zážitek.

Tamarind se také používá ve sladkých dezertech a nápojích. V Indii je oblíbeným nápojem tamarindový džus, který se připravuje z tamarindového extraktu, vody a cukru. Tento osvěžující nápoj má přirozenou kyselost a sladkost.

Dalším způsobem použití tamarindu je jako koření do různých pokrmů. Mletý tamarind se často přidává do curry, polévek nebo omáček pro zvýraznění chuti. Tamarindová pasta je také oblíbenou přísadou v indických a thajských kari směsích.

Tamarind je skvělým doplňkem do salátů, marinád nebo jako přísada do omáček na grilované maso. Jeho kyselost dokáže vyvážit chuť ostatních ingrediencí a dodat pokrmu zajímavý rozměr.

Vzhledem k jeho unikátní chuti a všestrannosti je tamarind oblíbeným ingrediencí ve světové kuchyni.

Zdravotní přínosy tamarindu

Zdravotní přínosy tamarindu jsou mnohé. Tento exotický stromový plod obsahuje vysoké množství vitamínu C, který posiluje imunitní systém a pomáhá bojovat proti infekcím. Dále obsahuje také vitamín A, který je důležitý pro zdraví očí a pokožky.

Tamarind má také silné antioxidanty, jako je kyselina askorbová a katechiny. Tyto látky pomáhají chránit tělo před volnými radikály a snižují riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Díky svému vysokému obsahu vlákniny tamarind podporuje trávení a reguluje hladinu cukru v krvi. Vláknina také pomáhá udržovat zdravou váhu a prevenci obezity.

Další zdravotní přínosy tamarindu zahrnují jeho schopnost snižovat cholesterol, podporovat zdravou funkci jater a ledvin, zmírňovat bolesti kloubů a svalů, snižovat záněty a posilovat kosti díky svému obsahu vápníku.

Je však důležité konzumovat tamarind s mírou, protože přílišná konzumace může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou průjem či žaludeční potíže.

Zdravotní přínosy tamarindu jsou zajímavé a důležité. Doporučuje se zařadit tento exotický plod do stravy a využít jeho blahodárné účinky na zdraví.

Recepty s tamarindem

Tamarind je skvělým přísadou pro různé recepty, díky své kyselé a sladké chuti. Zde je několik zajímavých receptů s tamarindem, které můžete vyzkoušet:

1. Tamarindová omáčka: Smíchejte tamarindovou pastu s vodou, cukrem, solí a jemně nakrájenou cibulí. Přiveďte k varu a vařte na mírném ohni asi 10 minut. Použijte jako omáčku ke grilovanému masu nebo jako dip.

2. Tamarindový salát: Smíchejte nakrájený zelený mango, rajčata, okurku a červenou cibuli. Přidejte čerstvou nasekanou petrželku a směs zakápněte tamarindovou omáčkou. Dochutit solí a pepřem.

3. Tamarindový koktejl: Ve mixéru smíchejte tamarindovou pastu, vodu, cukr a led. Přidejte trochu limetkové šťávy a mixujte do hladka. Podávejte s ledem.

4. Tamarindový dezert: Smíchejte tvaroh s tamarindovou pastou a medem podle chuti. Přidejte vanilkový extrakt a promíchejte dohladka. Podávejte s čerstvým ovocem nebo sušenými plody.

Tamarind je skvělou přísadou, která dodá vašim receptům exotickou chuť a vůni. Vyzkoušejte tyto recepty a objevte nové možnosti s tamarindem ve vaší kuchyni.

Kde zakoupit tamarind

Kde zakoupit tamarind? Tamarind je exotický strom s plody, které se v České republice běžně nenacházejí. Nicméně, tamarind je možné zakoupit v různých formách v specializovaných asijských obchodech nebo na internetu. V těchto obchodech najdete sušený tamarind ve formě pasta, koncentrátu nebo celých plodů. Dále je možné zakoupit také tamarindovou omáčku nebo prášek. Při nákupu je důležité zkontrolovat kvalitu produktu a případně si přečíst složení a informace o původu. Doporučuje se vybírat bio certifikované produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zaručují vyšší kvalitu.

Tamarind je exotický strom s plody, který se vyznačuje svou jedinečnou chutí a množstvím zdravotních přínosů. Pochází z Afriky, ale dnes se pěstuje po celém tropickém světě. Tamarind má podobu hnědých lusků, uvnitř kterých se nachází sladkokyselá dužina. Tato dužina je oblíbenou součástí mnoha asijských kuchyní a používá se zejména jako dochucovadlo do omáček, marinád nebo salátů.

Při konzumaci tamarindu si můžeme užít jeho bohatou chuť, která kombinuje sladkost s kyselostí a lehkou hořkostí. Tento unikátní mix dodává pokrmům zajímavou dimenzi a osvěžující vliv na chuťové buňky.

Kromě svého lahodného aroma má tamarind také mnoho zdravotních přínosů. Obsahuje vitaminy A, C a E, minerální látky jako vápník a železo, antioxidanty a vlákninu. Tyto látky pomáhají posilovat imunitní systém, chránit proti volným radikálům a podporovat trávení.

Existuje mnoho receptů, ve kterých můžete využít tamarind. Můžete si připravit tamarindovou omáčku, která se hodí k masu, rybám nebo zelenině. Tamarindové marinády jsou skvělé pro grilování a dochucení pokrmů. Dále můžete vyzkoušet tamarindový salátový dresink nebo tamarindový nápoj.

Pokud se rozhodnete zakoupit tamarind, můžete ho najít ve specializovaných asijských obchodech nebo na internetu. Je dostupný ve formě lusků, pasta nebo prášku.

Takže pokud hledáte exotickou přísadu pro vaše kulinářské dobrodružství, nezapomeňte vyzkoušet tamarind. Jeho jedinečná chuť a zdravotní přínosy vás jistě nadchnou!

Publikováno: 21. 02. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Lucie Zvěřinová

Tagy: tamarind | tropický strom s plody