Sladkým zážitkem do kuchyně: Šlehačková roláda, dokonalý dezert pro každou příležitost

Šlehačková Roláda

Šlehačková roláda je velmi oblíbeným dezertem, který si získal srdce mnoha sladokousců. Tento dezert se vyrábí z těsta, které je poté plněno šlehačkou a následně srolováno do podoby rolády. Šlehačková roláda patří mezi tradiční cukrovinky a její příprava vyžaduje pečlivost a preciznost. V tomto článku se dozvíte, jak správně připravit lahodnou šlehačkovou roládu, aby vám vyšla dokonale každýkrát.

Historie šlehačkové rolády

Historie šlehačkové rolády se datuje až do 19. století, kdy se stala populárním dezertem v anglických a francouzských kuchyních. V roce 1852 byla poprvé zmíněna v britské kuchařské knize "The Book of Household Management" od Isabell Beetonové, která ji nazvala "Swiss Roll". O několik let později se objevila i ve Francii pod názvem "Bûche de Noël", tedy vánoční poleno.

Šlehačková roláda získala svou popularitu díky své jednoduchosti a rychlé přípravě. Těsto se peče jako placka, poté se na něj nanesou vrstvy sladké smetany a dalšího ovocného nebo krémového náplně. Potom se těsto s náplní zavinutím do role a nechá ochladit.

Dnes je šlehačková roláda oblíbeným dezertem po celém světě a existuje mnoho variant receptů s různými druhy náplní jako jsou maliny, meruňky, kokos, čokoláda nebo ořechy.

Ingredience

Ingredience jsou klíčové pro každý úspěšný recept a to platí i pro šlehačkovou roládu. Pro výrobu této sladké pochoutky budete potřebovat vejce, cukr, hladkou mouku a prášek do pečiva na těsto. Pro náplň pak použijete tuhou šlehačku a dle chuti můžete přidat například vanilkový cukr nebo kakaový prášek. Kromě toho můžete také použít čerstvé ovoce jako třeba maliny nebo jahody jako ozdobu na vrcholu rolády. Samozřejmě je důležité dodržet správné poměry ingrediencí a pečlivě postupovat podle receptu, abyste dosáhli dokonalé chuti této lahodné dezertní pochoutky.

Postup přípravy těsta

Při přípravě těsta na šlehačkovou roládu je důležité dodržovat několik kroků. Nejprve si připravíme všechny potřebné suroviny - mouku, cukr, vejce a máslo. Ve vhodné míse smícháme mouku a cukr a do středu uděláme malou důlek, do kterého přidáme vejce a rozpuštěné máslo. Poté začneme těsto pečlivě hníst, dokud není hladké a elastické. Pokud by bylo těsto příliš suché nebo naopak lepkavé, můžeme přidat trochu mléka nebo mouky.

Jakmile máme hotové těsto, rozválíme ho na plát o velikosti plechu na pečení a potřeme ho šlehačkou. Potom opatrně srolujeme do podoby trubičky a vložíme ji do trouby na asi 10 minut, dokud není hezky zlatohnědá.

Po vytažení z trouby necháme roládu chvilku vychladnout a poté ji posypeme cukrem nebo ozdobíme čerstvým ovocem či šlehačkou. Šlehačková roláda je pak skvělým dezertem pro celou rodinu!

Příprava šlehačkové náplně

Příprava šlehačkové náplně pro šlehačkovou roládu je relativně snadná. Nejprve si musíte připravit ingredience - čerstvou smetanu, cukr a vanilkový extrakt. Poté nalijte smetanu do misky s cukrem a vanilkovým extraktem a začněte šlehat pomocí elektrického mixéru na střední rychlosti, dokud nespatříte krémovou texturu. Pokud chcete získat tvrdší texturu, můžete smetanu šlehat déle. Tuto náplň použijte k vytvoření lahodné a nadýchané šlehačkové rolády.

Sestavení šlehačkové rolády

Sestavení šlehačkové rolády je poměrně jednoduchý proces, který však vyžaduje pečlivou práci a trpělivost. Prvním krokem je připravit těsto, které se bude používat pro základ šlehačkové rolády. Toto těsto se skládá z bílků, žloutků, cukru a mouky a musí se důkladně vyšlehat do pěny.

Poté se připraví náplň – v tomto případě šlehačka. Je důležité, aby byla šlehačka pořádně tuhá, aby neprotekla ven z rolády.

Nyní přichází na řadu sestavení samotné rolády. Na plech s pečicím papírem se nalije těsto a rovnoměrně rozetře po celé ploše. Poté se plech vloží do trouby a peče se asi 10 minut na 180 stupňů Celsia.

Po upečení musíme rychle jednat! Horkou placku opatrně zepleteme do role a necháme chvíli vychladnout. Následně ji rozbalíme, potřeme šlehačkou a zase srolovat co nejtuhleji.

Posledním krokem je podání této lahodné dezertní lahůdky ke stolu a pozvání všech hostů, aby si pochutnali na šlehačkové roládě.

Pečení a dochucení

Když hledáme pochoutku pro slavnostní příležitost nebo jen tak pro radost, šlehačková roláda je vynikajícím volbou. Tento dezert z těsta s šlehačkou se snadno připravuje a lze ho dochutit dle vlastního oblíbeného stylu. Například můžete použít různé druhy ořechů jako lískové nebo mandle, koření jako skořici nebo kakao pro ochucení těsta. Do náplně můžete také přidat čerstvé ovoce či ovocné pyré pro další vrstvu chuti. Pokud máte chuť na něco trochu extravagantnějšího, můžete přidat do tvarohové náplně kvalitní rum nebo likér podle své volby. Ať už se rozhodnete kterýmkoli směrem, šlehačková roláda bude jistě oslnivým a lahodným dezertem, který si každý u stolu zamiluje.

Servírování a ozdobení

Servírování a ozdobení jsou klíčové prvky při přípravě šlehačkové rolády. Po upečení těsta je důležité nechat ho vychladnout na mřížce, aby se zabránilo zapaření. Poté se nanesou vrstvy šlehačky a ovocného džemu nebo kompotu, které dodají dezertu chuťovou rozmanitost. Roládu lze ozdobit strouhanou čokoládou, kokosem nebo čerstvým ovocem podle vlastního vkusu. Při servírování je vhodné použít ostrý nůž pro snadnější krájení a podtrhnutí dekorativního efektu. Šlehačková roláda je skvělým způsobem, jak oslavit speciální příležitosti, jako je například rodinný oslava nebo svátek.

Varianty a alternativy

Existuje mnoho variant a alternativ k tradiční šlehačkové roládě, které mohou být stejně chutné a osvěžující. Například, namísto těsta z mouky se dá použít bezlepková mouka pro bezlepkovou verzi dezertu. Nebo také lze nahradit šlehačku za kokosový krém pro veganskou verzi nebo ovocem jako jsou jahody a maliny pro lehčí a osvěžující chuť. Existuje mnoho možností jak přizpůsobit tento tradiční recept svým preferencím a potřebám.

V závěru lze konstatovat, že šlehačková roláda je skvělý dezert pro každou příležitost. Tento sladký pokrm je oblíbeným výběrem na rodinné oslavy, narozeninové party či jiné společenské události. Při správné přípravě je tato lahodná pochoutka snadno připravitelná i pro méně zkušené kuchaře. Důležité je dodržet recept a pečlivě vybrat kvalitní suroviny. Pokud se rozhodnete upéct si šlehačkovou roládu, určitě nebudete litovat, jelikož její chuť a krémovost Vám jistě splní očekávání Vašich hostů.

Zdroje

Když hovoříme o šlehačkové roládě, je důležité zmínit zdroje ingrediencí použitých k přípravě tohoto lahodného dezertu. Na výrobu těsta potřebujeme mouku, cukr, vejce a máslo. Všechny tyto suroviny můžeme snadno sehnat v obchodě s potravinami nebo si je zakoupit prostřednictvím online nákupu. Kromě toho potřebujeme také šlehačku na naplnění rolády. Šlehačku lze objednat u speciálních dodavatelů nebo zakoupit ve vybraných obchodech s potravinami. Je důležité zvolit kvalitní a čerstvé suroviny, aby byla šlehačková roláda dokonalá chuťová bomba pro naše chuťové buňky.

Publikováno: 09. 08. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Miroslava Pešková

Tagy: šlehačková roláda | dezert z těsta s šlehačkou