Koriandr: Tajemství kuchyně i zdraví

Koriandr

Původ a historie koriandru

Koriandr setý (Coriandrum sativum), známý také jako čínská petržel nebo danší, je jednoletá bylina patřící do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jeho semena, listy a kořeny se používají jako koření v kuchyních celého světa. Původ koriandru je zahalen tajemstvím, ale archeologické nálezy naznačují, že se používal již v době kamenné. Semena koriandru byla nalezena v hrobkách faraonů v Egyptě a zmínky o něm se objevují i ve starověkých sanskrtských textech. Koriandr byl pravděpodobně jednou z prvních bylin, které lidé pěstovali pro své aromatické a léčivé vlastnosti. Do Evropy se koriandr dostal s Římany, kteří ho používali k dochucování masa a vína. Ve středověku se koriandr stal oblíbeným kořením v Evropě a používal se k dochucování pečiva, piva a likérů. Dnes je koriandr rozšířen po celém světě a jeho popularita stále roste.

Charakteristická chuť a vůně

Koriandr je známý svou specifickou, pronikavou chutí a vůní, která je často předmětem diskuzí. Zatímco někteří si jeho citrusové a lehce nasládlé tóny s nádechem pepře zamilují, jiní je vnímají jako nepříjemně mýdlové. Tato rozporuplná reakce je dána geneticky podmíněnou citlivostí na aldehydy, organické sloučeniny zodpovědné za aroma koriandru. Pro milovníky koriandru představuje toto koření vítané osvěžení a exotický doplněk mnoha pokrmů. Využívá se v kuchyních celého světa, ať už v čerstvé podobě jako součást salátů a studených omáček, nebo sušený jako mletý prášek do marinád a teplých jídel. Jeho chuť se nejlépe rozvine při tepelné úpravě, proto je vhodné ho přidávat až ke konci vaření. Koriandr se skvěle hodí k rybám, drůbeži, luštěninám a zelenině. V kombinaci s římským kmínem, kurkumou a chilli tvoří základ mnoha orientálních kořenících směsí.

Koriandr, to je takový malý zázrak. Špetka jeho zeleně dokáže proměnit obyčejné jídlo v kulinářský zážitek.

Božena Němcová

Kulinářské využití v Česku

Koriandr je v české kuchyni spíše opomíjenou bylinkou, její aroma je pro mnohé až příliš specifické a připomíná jim mýdlo. Přesto se najdou pokrmy, ve kterých si koriandr najde své místo. Semena koriandru, nazývaná také koriandr, se používají jako koření a mají zemitější, citrusovou chuť. Mletý koriandr je součástí perníkového koření a používá se i do marinád na vepřové maso, do omáček a polévek. Oblíbený je i při nakládání zeleniny, okurek nebo hub. Čerstvé listy koriandru, známé jako koriandr, se hodí spíše do asijské kuchyně. Můžeme je ale použít i do jarních salátů, pomazánek nebo polévek. Důležité je přidávat koriandr až na závěr vaření, tepelnou úpravou ztrácí své aroma. Ať už použijete semena nebo listy, koriandr dodá vašim pokrmům zajímavou chuťovou dimenzi.

Léčivé účinky koriandru

Koriandr setý, známý také jako čínská petržel, je jednoletá bylina, jejíž semena a listy se používají jako koření. Koriandr je bohatý na antioxidanty, které mohou pomoci chránit buňky před poškozením volnými radikály. Studie naznačují, že koriandr může mít protizánětlivé účinky a může být prospěšný při zmírňování příznaků artritidy. Některé výzkumy naznačují, že koriandr může pomoci snižovat hladinu cukru v krvi, což je důležité pro lidi s diabetem nebo s rizikem jeho vzniku. Koriandr se tradičně používá k léčbě zažívacích potíží, jako je nadýmání, plynatost a syndrom dráždivého tračníku. Je však zapotřebí více studií na lidech, aby se potvrdily tyto potenciální přínosy pro zdraví.

Pěstování koriandru doma

Koriandr setý, známý také jako čínská petržel, je jednoletá bylina, která se pěstuje pro své aromatické listy a semena. Listy koriandru, v Česku známé spíše jako koriandr, mají svěží, citrusovou chuť, která je oblíbená v mnoha kuchyních po celém světě. Semena koriandru, která se používají jako koření, mají teplejší, zemitější chuť s nádechem citrusů.

Pěstování koriandru doma je překvapivě snadné a odměňující. Semena koriandru lze vysévat přímo na záhon od jara do začátku podzimu, nebo je můžete předpěstovat uvnitř a sazenice pak přesadit ven. Koriandr preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka je důležitá, zejména během horkého a suchého počasí.

Kromě své kulinářské všestrannosti má koriandr také řadu zdravotních benefitů. Je bohatý na vitamíny a minerály, včetně vitamínu K, vitamínu C a železa.

Skladování a uchování chuti

Koriandr, ať už v podobě semínek nebo čerstvých lístků, patří mezi bylinky, jejichž chuť a aroma se vyplatí uchovat co nejdéle. Správné skladování je klíčem k zachování svěží chuti a vůně, která je pro koriandr typická. Sušená semínka koriandru vydrží ve vzduchotěsné nádobě na chladném a temném místě i několik měsíců. Čerstvé lístky koriandru je nejlepší uchovávat v lednici, zabalené vlhkou papírovou utěrkou. Takto vám vydrží čerstvé až týden. Pro dlouhodobější uchování chuti koriandru je možné zvolit i jeho zamrazení. Nasekané lístky smíchejte s trochou vody a zamrazte v nádobě na led. Takto budete mít k dispozici porce čerstvého koriandru kdykoliv budete potřebovat. Pamatujte, že koriandr, stejně jako ostatní koření, časem ztrácí na intenzitě chuti a aroma. Proto je vždy lepší používat čerstvé nebo správně skladované koření, abyste si naplno vychutnali jeho jedinečnou chuť.

Vlastnost Koriandr
Použití Kořenící směsi, marinády, omáčky
Chuť Citrusová, nasládlá, lehce pikantní
Původ Středomoří, Blízký východ

Zajímavosti o koriandru

Koriandr, známý také jako cilantro, je jednoletá bylina, jejíž listy a semena se používají jako koření. Jeho chuť je velmi specifická a zatímco někteří ji milují, jiní ji nemohou vystát. Tato kontroverze má i genetický základ – u některých lidí totiž koriandr evokuje mýdlovou pachuť. Koriandr se používá v kuchyních celého světa, od Asie po Latinskou Ameriku. V indické kuchyni je součástí směsi kari, v Mexiku se přidává do guacamole a salsy. Semena koriandru se používají celá nebo mletá a mají zemitou, citrusovou chuť. Koriandr má i léčivé účinky – podporuje trávení, působí protizánětlivě a má antioxidační účinky.